Viszlát, fűnyírás! Itt az új szabály! Ennyi a bírság!

A kertesház-tulajdonosok számára elengedhetetlen része a mindennapoknak a fűnyírás és az egyéb kerti karbantartási munkák elvégzése, azonban 2025-től Magyarországon új, szigorított előírások lépnek életbe, amelyek elsődleges célja a környezeti zajterhelés mérséklése és a lakosság nyugalmának biztosítása.
Ekkortól már TILOS a fűnyírás:
A hír nem ért véget! Folytatáshoz használd a KÖVETKEZŐ OLDAL gombot!
—>> KÖVETKEZŐ OLDAL
Ez is érdekelhet:
A hagyományos hibrid hajtáslánc mindössze 197 lóerőt produkál, ami nem éppen acélos egy 1,7 tonnás jármű mozgatásához. Ennek megfelelően a 0–100 km/órás gyorsulás sem túl versenyképes: 8,9 másodperc alatt teljesíti.
Gyorsabb lehetne, ha a belső égésű motor és az elektromos hajtás minden helyzetben együtt dolgozna. Jelenleg azonban induláskor csak az elektromos motor – annak is mindössze 67 lóereje – működik, ami elég erősen érezteti a hiányt induláskor.
A plug-in hibrid (PHEV) változat viszont egészen forró ferdehátúakat idéző teljesítményt kínál, ha az akkumulátora teljesen fel van töltve.
– Murray Scullion, digitális szerkesztő
Amikor a belső égésű motor beindul, általában ugyanolyan finoman és élénken dolgozik, mint más háromhengeresek, bár a hangja viszonylag jellegtelen, és nagy terhelésnél már-már kellemetlenül hangos lesz.
A Rafale-ben megtalálható, kuplung nélküli, szinkronizálatlan váltó – amely öt fokozatot ad a benzinmotornak és kettőt az elektromos hajtásnak, ezek közül egy mindig közösen használatban van – 15 különböző áttételt kínál. A szoftverfrissítések javítottak a működésén (mint az Austral esetében is), így a Rafale váltásai már sokkal természetesebbek, de még mindig érződik némi szünet a fokozatok között, és olykor rángat, amikor visszatér a hajtás. A váltások időzítése is kiszámíthatatlan.
Nagyobb terhelés alatt ráadásul hiányzik a lehetőség a kézi váltásra, bár a kormány mögötti váltófülekkel a regeneratív fékezés mértéke jól szabályozható – sokszor a fékpedált is helyettesítheti egyenletes lassításnál.
Ha a hibrid hajtáslánc már túl bonyolultnak tűnt, akkor a plug-in hibrid még inkább elgondolkodtató lehet. Ez a rendszer – amely jelenleg kizárólag a Rafale számára készült – három külön elektromos motort tartalmaz.
Egy 67 lóerős villanymotor található az első tengelyen, egy 34 lóerős indítógenerátor a sebességváltón belül (ez megegyezik a teljes hibrid változatéval), valamint egy második, 99 lóerős hajtómotor a hátsó tengelyen.
Ezek együtt összesen 296 lóerős rendszerteljesítményt biztosítanak, ami egy gyors, de nem lehengerlő 6,4 másodperces 0–100 km/órás gyorsulást eredményez.
Van is hasonlóság az Alpine A390-esével, amely szintén három villanymotort kap majd – ott azonban a cél inkább a vezetési dinamika, például a nyomatékelosztás tengelyek és kerekek között, míg a Rafale esetében inkább a kényelem és a hajtási élmény bővítése a cél.
Az extra hátsó hajtás révén egyértelműen javul a gyorsulás és a dinamikus haladás – ugyan nem repeszti szét az aszfaltot, de egyértelműen gyorsabb és fürgébb, mint az alapváltozat. Könnyedén indul el piros lámpától, és gyorsabban tud besorolni szűk, gyorsan záródó résekbe is.
Leave a Comment