Az elmúlt hónapokban Ferenc pápa egészségi állapota súlyosan megromlott. Egy elhúzódó tüdőgyulladás következtében öt hétig kezelték a római Gemelli kórházban, ahonnan március végén engedték haza. Orvosai akkor kéthónapos légzőszervi rehabilitációt és nyugalmat javasoltak neki. Noha mindenki reménykedett felépülésében, a Vatikánhoz közeli források szerint hétfő hajnalban otthonában, a Szent Márta-házban lett rosszul, és bár megpróbálták azonnal kórházba szállítani, a liftben összeesett és már nem tudták megmenteni. A Vatikán egyelőre hivatalosan nem árulta el a halál pontos körülményeit.
AMIT EDDIG TUDNI LEHET:
A hír nem ért véget! Folytatáshoz használd a KÖVETKEZŐ OLDAL gombot!
—>> KÖVETKEZŐ OLDAL
Ez is érdekelhet:
Egy autó formaterve a legtöbb tesztünkben csak néhány futólagos megjegyzést kap, de a Range Rover Evoque esetében kivételt kellett tennünk.
A szupersportautókat leszámítva talán csak a Citroën DS3 (2010–2015) és néhány retró ferdehátú tudta ennyire eladni magát a formaterve alapján.
Az Evoque annak a törekvésnek az eredményeként született, hogy a Land Rover fiatalabb közönség felé is nyitni akart. Számos formatervezési tanulmány készült, végül ezekből formálódott az LRX koncepcióautó, amely 2008-ban, a detroiti autószalonon mutatkozott be.
Még akkor is bizonytalan volt a jövője; lehetett volna belőle prémium Land Rover, vagy akár egy egyszeri tanulmányautó is. Végül azonban az egész dizájnt átvették, és a Range Rover nevet kapta.
Az Evoque – amennyire csak lehetett – az LRX sorozatgyártásra érett változata volt. A Land Rover nem szívesen engedte, hogy a két autót – a koncepciót és a kész modellt – együtt fotózzák, nehogy az utóbbi halványnak tűnjön az előbbi mellett.
Pedig ez nem valószínű. Számunkra az Evoque lenyűgözően sikeres példája annak, hogy milyen lehet egy modern 4×4-es: látványos, barátságos és divatos.
A Range Rover Evoque belül is friss dinamizmust és ragyogást hozott a márkához.
A műszeregységek feldobták a műszerfalat, és a középkonzol – amely a Land Rover történetében mindig olyan egyenes volt, mint az autó orra – merészen lejtett a váltóalagút felé.
Ott kapott helyet a forgó váltókapcsoló, amely először a Jaguarokban jelent meg, majd minden automata JLR modellben elterjedt.
Az Evoque utasterének kialakításánál a Land Rover óvatosan járt el. Könnyű lett volna túldíszíteni, de inkább a visszafogott elegancia felé billent, ékszerszerű csillogás nélkül.
Az anyagminőség nagyon dicséretes volt; a műanyagok, bőrök és textúrák kiemelkedően jók voltak. Az ülések vonzónak tűntek, de nekünk kissé laposnak hatottak.
Ez egyfajta kompromisszum volt a Land Roverre jellemző egyenes, „parancsnoki” vezetési pozíció és az Evoque-vásárlók által ismertebb, hagyományos, alacsonyabb üléspozíció között.
A széles tartományban állítható kormánykerék segített abban, hogy a legtöbben megtalálják a kényelmes vezetési helyzetet.
A hátsó üléssor felnőttek számára is elfogadható volt, ám a háromajtós változatban sokkal szűkösebb volt a fejtér. A magas padló, az alacsony tető és a rövid hátsó túlnyúlás miatt kis csomagtartóra számíthattunk volna, de 550 literes kapacitása tisztességes volt.
Ami viszont egy SUV-tól megbocsáthatatlan volt: nem járt hozzá pótkerék. A hátsó ülések lehajtásával 1350 literes tér jött létre.
Az Evoque első generációja során mintegy tízféle felszereltségi szint létezett, háromajtós, ötajtós és kabrió kivitelben. A korai változatokat Pure, Prestige és Dynamic néven árulták, később ezek SE, HSE Dynamic és HSE Dynamic Lux neveket kaptak, apróbb felszereltségi változtatásokkal.
A belépő szintű Pure modell fűtött első üléseket, klímát és tempomatot, hátsó parkolószenzorokat, valamint 8 colos érintőképernyős infotainment rendszert kínált Bluetooth kapcsolattal. A későbbi SE változatokban már jobb infotainment, DAB rádió és automatikus vészfékező rendszer (AEB) is volt, de a navigáció csak a Tech Pack csomaggal járt.
A Prestige modellek 19 colos könnyűfém felniket, Oxford bőrüléseket, xenon fényszórókat és tolatókamerát tartalmaztak; a HSE Dynamic modellekhez egy 380 wattos Meridian hangrendszer járt.
A Dynamic kivitelek 20 colos felniket és adaptív futóművet kaptak, később ezeket egy panorámatető, elektromos csomagtérajtó, sávtartó asszisztens, automatikus vészfékezés, közlekedési tábla felismerés és egy 16 hangszórós Meridian audiorendszer egészítette ki a HSE Dynamic Lux modellekben.
A csúcsot az Autobiography változat jelentette, amely adaptív LED fényszórókat, vastag szőnyeget, Oxford bőrkárpitot, szellőztetett első és fűtött hátsó üléseket, valamint a JLR InControl Connect Pro csomagját is tartalmazta.
A széria Evoque-kínálatot egy limitált kiadású Ember modell zárta, amely az HSE Dynamic Lux felszereltséget kapta, fekete fényezéssel és piros tetővel megspékelve.
A kabrió változatokat HSE Dynamic és HSE Dynamic Lux kivitelben lehetett megvásárolni, ezek felszereltsége megegyezett a kupé és ötajtós változatokéval, kiegészülve terepvezérlő móddal és borulás elleni védelemmel az előbbiben, valamint Meridian hangrendszerrel és szélfogóval az utóbbiban.