Ferenc pápa sosem élt a pozíciójához illő pompában. Megválasztása után sem költözött be az Apostoli Palotába, inkább a szerényebb Szent Márta-házban maradt, ahol még bíborosként szállt meg a pápaválasztó konklávé idején. Egyszerűségét és alázatát a világ minden táján tisztelték, élete végéig ragaszkodott ehhez a visszafogott életformához. Bár az apostoli lakosztályt hivatalos találkozókra és a vasárnapi imádságokra használta, valódi otthonának mindig a Szent Márta-ház számított – itt érte utol a végzet is.
VIA Blikk
Ez is érdekelhet:
Ha olyan kompakt SUV-t keresel, ami jól néz ki, és vezetni is élmény, akkor nehéz figyelmen kívül hagyni az első generációs Range Rover Evoque-ot – különösen úgy, hogy már akár 3000 fontért is meg lehet venni.
Az elegáns és stílusos Evoque már 2011-es indulásakor nagy sikert aratott, formaterve pedig hűen követte a Detroitban bemutatott LRX koncepcióautót, amely csaknem húsz évvel ezelőtt keltett feltűnést.
A modellből világszerte több mint 800 000 darab kelt el, mielőtt 2018-ban megjelent a második generáció. Azóta rengeteg használt példány került a piacra, különböző korú, futásteljesítményű és árkategóriájú változatokban.
A divatközpontú vásárlók számára különösen csábító lehet ez az olcsón megszerezhető „baby Range Rover”. Ha te is alkalmi vételt keresel, valószínűleg dízelmotoros modellt találsz, mivel ezek dominálják a használtpiacot.
A 2,2 literes dízelt kétféle teljesítményszinten kínálták: a fronthajtású eD4 és a négykerék-meghajtású TD4 147 lóerőt tudott, de ezek sem annyira unalmasak, mint elsőre hinnéd – még akkor sem, ha az SD4 187 lóerejét nem érik el, ami alapból összkerékhajtással járt.
Az SD4 sokoldalúbb, és úton és terepen is jobban teljesít – jól jön a 4×4 például, ha sárban kell letenni a gyerekeket a focipályánál, de a mindennapokra az eD4 is tökéletesen elegendő.
Az SD4 40 lóerőnyi előnye igazán csak gyorsításkor vagy emelkedőn tűnik fel, ugyanakkor fogyasztásban hasonló az eD4-hez. Ha pedig benzines modellt keresel, ott van a 237 lóerős, turbós Si4, ami bár finoman jár, eléggé szomjas – ha sokat autózol, jobban jársz egy dízellel.
2014 utáni Evoque-ot érdemes keresni, mert ezekben már a finomabb, takarékosabb ZF 9 fokozatú automata váltó van. Ez jóval simább, mint a régi 6 fokozatú, és sokkal kifinomultabb vontatásnál vagy terepen kúszáskor, köszönhetően az alacsony első fokozatnak.
Persze terepezni egy Evoque-kal olyan érzés lehet, mintha szmokingban indulnál akadályfutásra, de ne hagyd, hogy a kifinomult külső megtévesszen.
A Land Rover Terrain Response rendszerével van felszerelve, amely sárra, hóra és egyenetlen terepre is kínál üzemmódokat – így sokkal jobban teljesít terepen, mint a legtöbb riválisa. A be- és kilépési szögei is lenyűgözők, és akár 500 mm mély vízen is átgázolhat.
Egy 2015-ös frissítés stílusbeli és belső módosításokat hozott, de a legnagyobb változást a JLR Ingenium motorcsalád bevezetése jelentette.
Az új 2,0 literes dízelmotor – 147 lóerős TD4 és 177 lóerős SD4 kivitelben – erősebb, tisztább és takarékosabb volt, mint a korábbi 2.2-es, de sokkal megbízhatatlanabb is.
A hibás részecskeszűrő olajhígulást és motorkárosodást okozhat, a gyenge vezérműlánc pedig számos problémát generálhat.
Ha mégis a 2015 utáni modellek élesebb külseje tetszik, inkább válassz benzines verziót – elérhető 237 vagy akár 285 lóerővel is.
Az Evoque természetesen belső terében is prémium érzetet kelt. A felszereltségi szintek bonyolultak és szinte végeláthatatlanok, így érdemes egyszerűre törekedni: a Pure Tech jó választás, benne van a 8 colos érintőképernyő, tempomat és vontatássegéd is.
A Pure Plus ár-érték arányban szintén jó, motoros csomagtérajtóval, bőrülésekkel és 19 colos könnyűfém felnikkel.
A későbbi modellekben nagyobb, 10,2 colos kijelző van, és 2016-tól még kabrió változatban is kapható volt. A háromajtós Evoque még stílusosabb, de praktikum és kilátás szempontjából a ötajtós a jobb választás.