A konklávé során titkos szavazással választanak új egyházfőt. A Sixtus-kápolna kéményéből felszálló fehér füst jelzi majd: megvan a döntés. A tét nagy – nemcsak vallási, hanem geopolitikai is.
A magyar bíboros, Érdő Péter, a teológiai tisztaság és a hagyományos katolikus tanítás egyik legfontosabb képviselője. Volt az európai püspöki tanács vezetője, kiváló kánonjogász, és régóta a vatikáni konzervatív körök meghatározó alakja.
Érdő Péter esélye óriási, mutatjuk miért:
A hír nem ért véget! Folytatáshoz használd a KÖVETKEZŐ OLDAL gombot!
—>> KÖVETKEZŐ OLDAL
Ez is érdekelhet:
A CX-30 először 2019-ben jelent meg, és továbbra is a Mazda válasza az ideális méretű crossover ferdehátúra. A jelenlegi generációs Mazda 3-mal párhuzamosan fejlesztették, és 4,4 méteres hosszával viszonylag alacsony karosszériájú az osztályán belül. Így, bár egyértelműen az európai C-SUV szegmensbe tartozik, nehéz egyértelműen modern SUV-ként definiálni. Több tesztelő is úgy érezte, hogy a karosszéria könnyed megjelenése jól rejti el a benne rejlő teret és praktikusságot.
Az autó Mazda-féle, teljes egészében acélból készült Skyactiv Small platformra épül, elöl független, hátul csatolt lengőkaros futóművel. Keresztben beépített, négyhengeres benzinmotorok közül választhatunk, amelyek az első tengelyt hajtják hatfokozatú kézi vagy automata váltón keresztül. A nagyobb, 2.0 literes motorhoz elérhető az elektronikusan vezérelt, részmunkaidős „i-AWD” összkerékhajtási rendszer is.
A karosszéria oldalán végigfutó ívek a sebesség érzetét kívánják erősíteni – talán ez is indokolhat egy extra havi autómosást.
Most az új, belépőszintű motorra koncentrálunk. A korábbi 121 lóerős 2.0 literes e-Skyactiv G motor helyére a Mazda szívóüzemű, 2.5 literes négyhengerese került, amely 138 lóerőt ad le 5000-es fordulaton, és körülbelül 10%-kal nagyobb, 176 lb-ft (kb. 239 Nm) nyomatékot kínál, amit ráadásul 700 fordulattal alacsonyabban ér el.
A Mazda szerint a nagyobb hengerek alacsonyabb égési hőmérsékletet és hatékonyabb égésszabályozást tesznek lehetővé. Ugyanakkor a 2.5-ös motor nem kapta meg a nagyobb teljesítményű 2.0 literes e-Skyactiv X-féle SCCI (szikravezérelt kompressziós gyújtás) technológiát, de 24 voltos mild-hibrid rásegítéssel és aktív hengerlekapcsolással rendelkezik – így takarékos üzemmódban hatékonyan képes „1.3-as” két-hengeresként működni.
A vezetőülésben ülve nincs különösebben emelt vezetési pozíció vagy magas tetőérzet – a beltér kívülről nézve is inkább egy praktikus ötajtós ferdehátú benyomását kelti. A csomagtér tágas, az első ülések kényelmesek és szellősek, a hátsó sor pedig megfelelő gyermekeknek és kisebb felnőtteknek – de nem vetekszik olyan modellekkel, mint a Honda Civic vagy a Skoda Octavia, nem is beszélve a Nissan Qashqai-ról. A Mazda célja itt az volt, hogy „éppen elég” autót kínáljon – és fiatal családok vagy gyermekeiket már felnevelt párok számára ez akár ideális is lehet.
Tesztautónk utastere sötétebb, üzleties hangulatot árasztott, és mindenhol minőségi tapintású anyagokat találtunk, a kezelhetőséget pedig alaposan átgondolták. Ez az autó nem helyezi előtérbe az érintőképernyős technológiát – a fűtés és szellőzés, a hangrendszer, valamint az infotainment vezérlése is fizikai gombokkal történik. Ez utóbbit egyébként – a kevés mai modell egyikeként – nem is lehet érintőképernyőként kezelni.
A kormány jobb oldalán külön fizikai gombokkal kapcsolhatók ki gyorsan a motorleállító rendszer, a kipörgésgátló, a parkolószenzorok és egyes vezetéstámogató rendszerek.
A Mazda dicséretet érdemel a részletekre fordított figyelemért: az analóg műszerek könnyen olvashatók, a másodlagos kezelőszervek jól elérhetők és igényes tapintásúak. Az irányjelzők és ablaktörlők karjai például kézzel fogható minőséget sugároznak – még az index lágy kattanása is kellemes, megnyugtató hangulatot kelt. Mindez egy kicsit emlékeztet arra, ahogyan a kétezres évek eleji Volkswagek érződtek.