Az élettársak számára lényegében lezárják a korábbi rugalmas rendszert: csak azok számíthatnak özvegyi nyugdíjra, akik legalább egy éve folyamatosan együtt éltek és közös gyermeket vállaltak, vagy tíz éve élnek együtt úgy, hogy egyikük sem házas. Ha valaki hivatalosan házasságban van – akár csak papíron –, az élettársi kapcsolat többé semmit sem ér a rendszer szemében.
A külön élő házastársak státusza is kikerül a törvényből, mintha sosem léteztek volna: nekik nem jár majd özvegyi nyugdíj. Az elváltak pedig csak akkor kaphatnak ideiglenes ellátást, ha bíróság által megállapított vagy ténylegesen fizetett tartásdíjat kaptak.
Végleges özvegyi nyugdíjhoz ennél is szigorúbb feltételeket írnak elő:
A hír nem ért véget! Folytatáshoz használd a KÖVETKEZŐ OLDAL gombot!
—>> KÖVETKEZŐ OLDAL
Ez is érdekelhet:
A motorválaszték az alap BlueHDi 120-as egységgel kezdődik, majd a nagyobb teljesítményű BlueHDi 150 és 180 változatokon át halad tovább. Emellett elérhető a THP 165-ös benzinmotor, valamint a csúcsmodellnek számító dízel Hybrid 4×4, amely akár 3,9 literes átlagfogyasztással is büszkélkedhet (72,4 mpg).
A Citroen kevesebb vásárlót tudott megnyerni a DS 5 számára (korábban Citroen DS5 néven ismerték), mint amennyit remélt, mivel a vevők gyakran bírálták a kemény futóművet és a dízelmodellek magas fenntartási költségeit. Egy 2015-ös frissítés azonban javított a felfüggesztés hangolásán – még mindig feszes a rugózás, de már nem lépi át a kényelmetlenség határát.
Hogy az ikonikus Citroen embléma eltűnése vonzóbbá tette-e a modellt, az vitatható, mindenesetre a DS 5 továbbra is egy különc választás maradt. Ugyanakkor jobb, mint valaha, és aki valami szokatlan alternatívát keres az unalmasabb riválisokkal szemben, annak érdemes kipróbálnia, mielőtt elvetné.
Ami a motorokat, teljesítményt és vezethetőséget illeti, a BlueHDi dízelek takarékosak és finoman járnak, de a DS 5 futóműve sem nem sportos, sem nem igazán luxus érzetű. A modellt olyan prémium kategóriás ellenfelekkel szemben pozicionálták, mint a BMW 3-as sorozat, így a vezethetőséggel magas elvárásokat kellett volna teljesítenie. Sajnos ez nem sikerült maradéktalanul – egyrészt nem elég élénk és izgalmas ahhoz, hogy megszólítsa a vezetési élményre vágyó sofőröket, másrészt a rugózás nem elég kifinomult és komfortos ahhoz, hogy luxusautós érzetet nyújtson.
Különösen a 19 colos kerekekkel felszerelt változat rugózása nagyon kemény. A 17 colos felnik sokkal jobb komfortot biztosítanak, és a 2015-től bevezetett frissített futómű már hatékonyabban nyeli el az úthibákat anélkül, hogy zavaróan kemény lenne. Lehetne azt mondani, hogy az új DS 5 egy kicsit emlékeztet a régi Citroen modellekre, de az igazság az, hogy a jelenlegi Citroen C5 légrugózással még mindig sokkal kényelmesebb.
Az új BlueHDi motorokról az első benyomások kifejezetten kedvezőek. Menet közben csendesek, alapjáratuk finom, közepes fordulatszám-tartományban pedig egyenletes és kulturált hangjuk van. Csak akkor válik durvábbá a hangjuk, ha erőteljes gyorsításra kerül sor. Az alap BlueHDi 120-as kivételével mindegyik motor elég erőt kínál a magabiztos előzésekhez – bár ennek a leggyengébb verziónak a 0–100 km/h gyorsulása elég visszafogott, 12,7 másodperc, autópályás utazásokhoz még így is elegendő teljesítményt nyújt.