„Olyan kezelésekre lesz szüksége, amelyeket csak bent, orvosi felügyelettel tudnak elvégezni. Mindenesetre sok időt kell a klinikán töltenie, és a szakemberek is szeretnék, ha alaposabban követhetnék a felépülését ebben a szakaszban” – árulta el a Blikknek egy informátor.
VIA MSN
Ez is érdekelhet:
Az elmúlt 10 évnek a fenntartható egyéni közlekedésről szőtt álom – a hidrogén üzemanyagcellás autó – megvalósításának virágzó időszakának kellett volna lennie. Ám a gyártók minden erőfeszítése ellenére, és leginkább külső tényezők miatt, a történet nem egészen a tervek szerint alakult.
2014-ben a Toyota bemutatta első generációs, sorozatgyártású Mirai modelljét – a név japánul „jövőt” jelent. Egy évvel korábban a Hyundai már alacsony darabszámban elkezdte gyártani a saját üzemanyagcellás modelljét, majd 2017-ben megérkezett a második generációs Honda Clarity FCV is.
A mostani, csúcsváltozathoz járó fényes fekete 20 colos kerekek is a vadonatúj Mirai dizájnjának részei – a cél a statikus megjelenés erősítése volt.
– Matt Saunders, tesztszerkesztő
Bár korábban is voltak alacsony volumenű, kísérleti hidrogénprogramok olyan gyártóknál, mint a Mercedes-Benz, a BMW vagy a Mazda, igazán komolyan csak a 2010-es évek közepén kezdtek foglalkozni a technológiával, amit ma FCEV-ként (Fuel Cell Electric Vehicle, azaz üzemanyagcellás elektromos jármű) ismerünk.
Azóta azonban a zavaros piaci körülmények elapasztották azokat a forrásokat, amelyek a hidrogénes fejlesztésekbe áramolhattak volna, míg az óriási mértékű befektetések az akkumulátoros elektromos autók irányába kevés pénzt hagytak hosszabb távú technológiákra. A hidrogéntöltő infrastruktúra is lassan épül, még a fejlett országokban is. Ennek következményeként például a Mercedes 2020-ban leállította a régóta futó hidrogénjármű-fejlesztési programját, és sok más gyártó is visszavett az ambícióiból.
Egyesek számára azonban az álom tovább él, amit jól példáz a heti tesztalanyunk is: a vadonatúj, második generációs Toyota Mirai. Míg sok rivális visszalép a hidrogénhajtástól, a Toyota továbbra is elkötelezett a technológia mellett, amelyet a jövő működőképes, zéró kibocsátású közlekedési rendszerének részeként képzel el – különösen nagyobb, hosszabb hatótávú személyautók esetében.
A Toyota alaposan újratervezte saját üzemanyagcella-rendszerét – amelynek fejlesztésében a BMW is részt vesz, és amely várhatóan a BMW i Hydrogen Next modellben is megjelenik a későbbiekben. Emellett gyökeresen átdolgozta a Mirai mechanikai alapjait és küldetését is, bízva abban, hogy a modell végre szélesebb körben is elterjedhet.