A tragédia színhelyétől mindössze néhány lépésre húzódik meg most új otthonuk: nagynénjük fogadta be az árván maradt öt testvért. Az a ház, ahol most próbálnak kapaszkodót találni egymásban, szinte rálát a helyszínre, ahol szüleik életüket vesztették. A környékbeli lakosok és rokonok is próbálnak segíteni és vigaszt nyújtani a gyerekeknek, akiknek egyik napról a másikra gyökeresen megváltozott az élete. A közösség összefogott értük, adományokat, támogatást, szeretetet kínálva – mert mind tudják, ezt a fájdalmat enyhíteni ugyan nem lehet, de elviselhetőbbé tenni talán igen.
VIA Tenyek
Ez is érdekelhet:
Ez nem túl nagy katasztrófa, mivel korábban is az IS 300h hibridet ajánlottuk a modellpaletta legjobb választásaként. Bár nem a legkényelmesebb futású autó, és a CVT váltó frusztráló lehet, ha sietünk, összességében mégis egy képes, hatékony és csendes prémiumautóról van szó.
A 300h képes kizárólag elektromos hajtással is közlekedni városi környezetben, így takarékoskodva a benzinnel, bár az akkumulátor kapacitása miatt jó, ha néhány kilométert meg tudunk tenni a belső égésű motor beindulása előtt.
Ezzel szemben az IS 200t benzinmotoros változat kompromisszumos választásnak bizonyult. Bár ez volt a kínálat leggyorsabb modellje, az automata váltó lassan reagált, és nem tudta felvenni a versenyt a konkurensek gyorsabb váltásaival, ráadásul a kombinált fogyasztása sem volt versenyképes a hibridhez képest.
Fogyasztás, CO₂ és fenntartási költségek
Dízel változat nincs, de a hatékony hibrid kifejezetten vonzó lehet azok számára, akik a költségekre érzékenyek, különösen cégautóként. A Lexus IS 300h benzin-elektromos hajtáslánca nem kapja meg a dízel modellekre érvényes három százalékos adóbüntetést, és az alacsonyabb CO₂-kibocsátás is kedvezőbb éves terheket eredményez.
Már nem elérhető az IS 300h belépőszintű SE változata, amely rendkívül alacsony, 97 g/km-es CO₂-kibocsátást és 4,2 l/100 km-es (67,3 mpg) fogyasztást tudott. A jelenlegi kínálat az Executive Edition változattal indul, amely 104 g/km-es kibocsátással és 4,6 l/100 km-es (61,4 mpg) fogyasztással rendelkezik – ez nem hatalmas különbség, de elegendő ahhoz, hogy a hibrid egy magasabb cégautóadó-sávba kerüljön.
Aki nem szeretne hibridet, annak a használtpiac marad, mivel a turbós IS 200t benzinest már nem kínálják. Ennek 6,0 l/100 km-es (39,2 mpg) fogyasztása és 167 g/km-es CO₂-kibocsátása már eleve szűk réteg számára volt érdekes, különösen annak fényében, hogy például egy BMW 320i képes 4,8 l/100 km-re (48,7 mpg), míg az Audi A4 1.4 TFSI 126 g/km CO₂-t bocsát ki.
A Lexus listaára valamivel magasabb a konkurensekénél, de már alapkivitelben is bőséges felszereltséget kapunk. Az IS első éves gépjárműadója CO₂-alapú, amely 115 és 135 font között mozog a választott felszereltségtől függően, mivel a nagyobb könnyűfém keréktárcsák kismértékben növelik a kibocsátást. Ez az összeg általában az „útadós” ár részét képezi.
Az első év után a hibrid státusz miatt évente 10 font kedvezményt kapunk, így az éves adó 130 fontra rúg. Ugyanakkor, ha olyan felső kategóriás modellt választunk, amely meghaladja a 40 000 fontos határt (vagy extrákkal túllépjük azt), akkor a második évtől hat éven keresztül évi 310 fonttal kell számolnunk ezen felül.
A Lexus IS biztosítási besorolása körülbelül 31-es csoporttól indul, míg a középső szintű IS 300h Luxury már a 33-as csoportban van. Összehasonlításképp egy alap BMW 3-as sorozat 28-as csoportban kezd, a 335d xDrive Luxury pedig 43-asban végződik.
A Lexus meglepően jól tartja az értékét, még a legfelszereltebb változatok is 45–48 százalékos maradványértéket őriznek meg három év és 48 000 km után.