A rokontartás egy összetett jogintézmény, amelynek része a szülőtartás is. Azonban a törvény szerint a gyermekek nem azonnal kötelesek szüleiket eltartani, hiszen a tartási sorrendben előbb a házastárs vagy az élettárs következik. Csak ha ezek a lehetőségek kimerültek, akkor merülhet fel a gyermekek felelőssége.
A szülőtartás megállapításának egyik legfontosabb feltétele a rászorultság mellett a szülő érdemessége. Ha egy szülő a múltban elhanyagolta gyermekét, nem biztosított számára megfelelő életkörülményeket, vagy bármilyen módon – akár érzelmileg, akár fizikailag – visszaélt vele, akkor nem jogosult tartásra.
Dr. Kajó Cecília kiemeli, hogy minden egyes szülőtartási ügy más és más. Az elmúlt kilenc év tapasztalatai alapján sem lehet általános következtetéseket levonni, mivel minden ítélet az adott család sajátos helyzetéhez igazodik.
A bíróság tehát nem mechanikusan ítéli meg a szülőtartást, hanem alapos mérlegelés után dönt arról, hogy a konkrét esetben jogosult-e a szülő támogatásra a gyermekétől.
VIA Hóvége
Ez is érdekelhet:
A Soul második generációja 2019 elején debütált, és a Hyundai Motor Group K3 platformjára épül.
Alulról nézve nagyon hasonlít a Kia Nirohoz és az aktuális Hyundai Kona-hoz. A platform képes elhelyezni benzinmotorokat, elektromos járműveket és plug-in hibrid modelleket, de Európában a Soul kizárólag elektromos változatban kapható. Az Egyesült Államokban viszont egy természetes szívó négyhengeres motorral és CVT-vel is megvásárolható.
Nem mindenki igényel 300 mérföldes hatótávolságot és szupergyors töltést, de egy 45 kW csúcs töltési sebesség 2023-ban elég nevetségesnek tűnik. Nem is túlzott elvárás egy 32 845 fontos autótól, hogy alkalmanként hosszabb útra is elvihető legyen.
A nikkel-mangán-kobalt lítium-ion akkumulátor csomag az utascella alatt helyezkedik el, és 39,2 kWh vagy 64,0 kWh hasznos kapacitással érhető el. A Kia és a Hyundai bosszantóan titkolózik a teljes és hasznos kapacitásokkal kapcsolatban, de a Kia azt állítja, hogy a megadott kapacitás használható, így feltételezhetjük, hogy a teljes kapacitás körülbelül 42 kWh.
Az akkumulátor egyetlen elülső motort hajt, amely 134 lóerőt (Urban) és 201 lóerőt (Explore) produkál. A 291 lb-ft nyomaték érték mindkét verziónál azonos. Ahogy látni fogjuk, ez megfelelő teljesítményt eredményez. Az architektúra egyik hátránya a riválisokhoz képest a gyors töltés terén mutatkozik. Az Explore mindössze 77 kW-ot képes kezelni, míg az Urban 50 kW-ra van korlátozva.
A dizájn tekintetében a Soul nem változott a 2019-es bemutató óta. Ez azt jelenti, hogy továbbra is rendkívül szögletes a modern autókhoz képest, vízszintes tetővel és függőleges hátsó ajtóval, amelyek majdnem tökéletes derékszöget alkotnak, akárcsak a Volvo V70. A többnyire üveg hátsó ajtó megtartja a karosszéria egy „szigetét”, ami a Soul egyik jellegzetes dizájneleme lett. Az erőteljes orrban dühös tekintetű LED fényszórók, egy átlátszó sáv (ami nem világít) és a töltőport található.
A frontális töltőport úgy tűnik, hogy a platform beépített jellemzője, de bár vannak előnyei, mi inkább egy hátsó oldalsó negyedet preferálnánk, hogy csökkentsük a baleseti károkat és megkönnyítsük a parkolást a gyors töltők mellett.
Minden Soul MacPherson lengőkaros felfüggesztéssel rendelkezik elöl és többkarú felfüggesztéssel hátul, és ellentétben a Volkswagen Csoport MEB platformos autóival, itt hátsó tárcsafékeket is használnak.