Az asszony fia nem hagyta szó nélkül a történteket: a történtek után jogi segítséggel panaszt tett a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központnál. A vizsgálat elindult, és azóta már az is kiderült, hogy a kérdéses gyógyszert legfeljebb hat hétig lenne szabad alkalmazni – ezzel szemben az idős nő már négy hónapja kapta, ráadásul egyre nagyobb dózisban. A férfi végül maga mentette ki édesanyját abból az otthonból, ahol – saját szavai szerint – a gyógyszerek majdnem h*lálra gyötörték.
VIA profitline
Ez is érdekelhet:
A 2008 és 2017 között gyártott Volvo XC60 ugyanarra a platformra épül, mint a Land Rover Freelander 2, bár annál hosszabb tengelytávval, orr-résszel és hátsó túlnyúlással, valamint szélesebb is.
Ez tehát egy régi modell, amit formavilága is hangsúlyoz: a karakteres vállvonalak a 1998-as S80 szedánra emlékeztetnek. Mindezek ellenére még mindig egy kifejezetten mutatós, erős megjelenésű autó.
A tartósságát jól példázzák a használtpiacon fellelhető, nagy futásteljesítményű példányok is. Találtunk például egy 2017-es, egytulajdonosos, 2.0 D4 SE Nav verziót 250 000 mérfölddel, teljes szerviztörténettel, mindössze 5750 fontért. Ha ez riasztó, akkor egy 2016-os, 50 000 mérföldet futott 2.0 D4 DRIVe SE Nav automata, szintén teljes Volvo szervizmúlttal, körülbelül 14 500 fontért is elérhető. Mindkettő Euro 6-os dízel, mivel a modell 2015-től vált megfelelőségivé ezen szabványnak. Nem meglepő módon, a használtpiacon túlnyomórészt dízelmotoros példányokat találunk.
Számos változat létezik, de a legnagyobb számban eladott modellek a 2013-tól kapható 2.0 literes D4, első- vagy intelligens összkerékhajtással, valamint a kizárólag összkerék-meghajtással szerelt 2.4 literes D5 voltak.
Mindkét motor teljesítménye fokozatosan nőtt az idők során, ezért érdemes figyelni a használt hirdetések böngészésekor. Kevésbé keresett volt a 2010 és 2012 között gyártott, kisebb teljesítményű 2.0 literes D3. Ritkább darab a korai 2.4D is, amely első- és összkerék-hajtással egyaránt elérhető volt. Mi a 187 lóerős, Euro 6-os D4 változatot ajánljuk, amely 7,6 másodperc alatt gyorsul 0-ról 100 km/órára, és akár 4,7 l/100 km (60 mpg) fogyasztást is ígér – bár a kettőt nyilván nem egyszerre.
Bár volt néhány erős benzines változat is, ezek sosem voltak igazán népszerűek. Ezek közé tartozik a 2.0 literes, 242 lóerős T5 (első- és összkerék-meghajtással) és a kompresszorral és turbóval is megtámogatott, 3.0 literes, 302 lóerős V6 T6 (összkerékhajtással).
Mindkét benzines automata váltós volt (T5: Powershift, T6: Geartronic). Az elsőkerék-meghajtású T5 hivatalosan 7,1 l/100 km (33 mpg), míg a T6 csupán 10,2 l/100 km (23 mpg) körüli fogyasztást tudott. Minden motortípus esetében az automata váltók kétszer olyan gyakoriak, mint a kéziváltósok.
Az XC60-ban magas üléshelyzetet kapunk, és nagyon kényelmes üléseket. Előttünk széles műszerfal található, jól elrendezett kezelőszervekkel és lebegő középkonzollal.
A hátsó utasok is magasan ülnek az osztottan dönthető üléseken, és bőven van lábtér. A tárolóhelyek is bőségesek, és akkor még nem beszéltünk a tágas, 655 literes csomagtartóról, amelynek nincs emelési küszöbe, így a pakolás is egyszerű. Az utastér anyaghasználata és kidolgozása elsőrangú.
Az XC60 kényelmes utazásra hangolt, nem sportos viselkedésű. A kormányzás nem túl visszajelző, és a karosszéria érezhetően billen a kanyarokban. A sportosabb vezetéshez érdemes az R-Design felszereltséget választani, amely feszesebb felfüggesztést és stabilizátorokat kapott.
A 230 mm-es hasmagasság jó terepjárószintű, de a Freelanderes rokon ellenére az XC60 valójában nem való komoly terepre.
2013-ban frissítésen esett át a modell: gömbölydedebb külsőt kapott, a beltérben pedig új navigációs kijelző jelent meg, míg a D4 és T6 modellekben a korábbi hatfokozatú automatát nyolcfokozatú váltó váltotta le.
A felszereltségi szintek a SE szinttől (alufelnik, parkolóradar, lejtmenet-asszisztens, klíma, digitális rádió) indulnak, egészen az R-Design Lux szintig (bőrülések, elektromos csomagtérajtó, ezüst tetősínek). A mi ajánlott verziónk a ráncfelvarrás utáni SE Nav.
Az XC60 a maga korában biztonságosnak számított: több légzsák, ostorcsapás elleni védelemmel ellátott ülések és vészfékező asszisztens is járt hozzá. Bár koros modell, egy gondosan karbantartott példány még ma is friss hatást kelt, mind megjelenésében, mind használhatóságában.