A társadalom és a gazdaság alapjai kerülhetnek veszélybe: az építőipar, a közlekedés, a turizmus is sorra szenvedheti el a hőség pusztítását. Csak gyors, összehangolt intézkedésekkel – vízvédelem, energiahatékonyság, klímatudatos felkészülés – kerülhetjük el a legsúlyosabb következményeket.
VIA Science as
Ez is érdekelhet:
A Hyundai i20 N a forró kisautók – a „zsebrakéták” – osztályába érkezett meg, amely évtizedek óta ciklikusan váltogatja uralkodóit. Sokáig a Renault Sport Clio modelljei voltak a kategória etalonjai: nyersek, közvetlenek, vezetési élményre kihegyezettek. A 2012-es, automataváltós Clio RS viszont már nem hozta ugyanazt a varázst, és így nyílt meg az út a Ford Fiesta ST előtt, amely azóta is etalonnak számít a kategóriában.
A Hyundai i20 N belső tere azt mutatja, hogy a hot hatch-ek lehetnek különlegesek belülről, még akkor is, ha költséghatékonyan készülnek. A Ford Fiesta ST híresen puritán utasteréhez képest az i20 N több formatervezési ötletet, textúrát és átgondolt elrendezést kínál – még ha néhány anyag nem is hat különösebben prémiumminőségűnek.
A beltér elsőre kisebbnek tűnik, mint amekkora valójában, főként a sötétszürke színvilág miatt, de érdekes formák és anyaghasználat jellemzik, amelyek személyiséget és minőségi érzetet adnak. Az olcsóbb tapintású elemek, például a gyenge minőségű ajtókilincsek és karcos könyöklők megbocsáthatók, mivel máshol kellemesebb anyagok és részletek ellensúlyozzák őket, például az átgondoltan elhelyezett szellőző- és infotainment-vezérlők.
A háromküllős kormánykeréken két nagy kék N gomb található: az egyik közvetlenül N módba kapcsolja az autót, a másik pedig a vezető által beállított preferált üzemmódot aktiválja.
Az egyértelmű digitális kijelzők jól látható helyen helyezkednek el a műszerfalon és a középkonzolon, a rövid motorháztető és az egyenes üléspozíció pedig jó kilátást biztosít az útra. Az „egyenes” üléshelyzet ebben az autóosztályban egyébként teljesen szokványos.
Az N-specifikus ülések mély oldaltartást és bőr fejtámlát kínálnak, jól kialakítottak, bár nem olyan támasztóak, mint a Fiesta ST-ben található Recarók. A kormányoszlop széles tartományban állítható, így könnyű természetes és kényelmes vezetési pozíciót kialakítani a kormány, a pedálok és a váltókar között.
Összességében van egy alapvető „helyénvalóság” érzése az i20 N belterének – egyfajta szupermini-hatás, amely nem csak az N-specifikus kék és piros kapcsolókon múlik.
Az i20 N testreszabhatóságát az infotainment rendszer is tükrözi: a nagy kijelzőkön számos információ megjeleníthető – akár g-erők vagy a féknyomás is.
A grafika kellemesen éles (különösen a „tűzgyűrű”, amely a fordulatszámmérő körül jelenik meg N módban), bár a menük közötti váltást némi lassúság hátráltatta. Ezt azonban orvosolta a telefon tükrözése Apple CarPlay vagy Android Auto segítségével – utóbbi különösen jól működött a teszt során. Az i20 N alapáron kínál vezeték nélküli telefontöltőt, valamint USB-csatlakozókat elöl és hátul is.
A hangrendszer hat hangszórós alapkivitelben kissé fémes hangzású, de az egyik kevés választható extra a nyolc hangszórós Bose rendszer, amely a tesztautóban érezhetően jobb hangminőséget nyújtott.